Deník malé blondýnky: pořádný deník pro holky!

Obrázek Deník malé blondýnky: pořádný deník pro holky!

Jiří Urba, Ann Urbanová: Deník malé blondýnky.

    ⌚ 3 min.

Kniha Deník malé blondýnky je určená převážně holkám ve věkovém rozmezí 10–12 let, ale radost udělá i jejich rodičům. Jedná se o deníkové záznamy. Je to jeden z mála deníků, který je psán přímo v češtině. Důvod, proč jsem si tentokrát vybrala znovu deník (před tím to byl Deník malého poseroutky), je nasnadě. Deníky jsou v dnešní době velmi populární, dá se říct, že mezi dnešními teenagery propukla čtecí deníková mánie. Dáno je to jednak tím, že deníkové záznamy podtrhují autenticitu prožívaného, jednak i tím, že toho textu v denících nebývá příliš mnoho, navíc je text kombinován s ilustracemi, které jsou oblíbené např. v komiksech.

Jako příklad deníků, které u nás vyšly, můžu uvést např. Jeff Kinney: Deník malého poseroutky, CooBoo; Tim Collins: Deník úúúplně obyčejného vlkodlaka, Fragment; Rachel Renée Russellová: Deník mimoňky, Mladá Fronta) a další. To, že deníky jsou mezi dospívajícími oblíbené, vědí i nakladatelství, která s vydáváním tohoto žánru počítají i v letošním roce. Např. nakladatelství Fragment plánuje letos vydat dívčí deník maďarského ilustrátora Bera Károly.

Deník malé blondýnky

Dnes se budu věnovat knížce Deníky malé blondýnky. V Ottově nakladatelství již vyšly dva díly: O prázdninách (2012) a Znova ve škole (2013). Chystá se třetí volné pokračování prvních dvou dílů s názvem Novej přírůstek do rodiny.

Deník malé blondýnky zpracoval Jiří Urban, novinář, fotoreportér a divadelní fotograf, na základě literárních zápisků své dvanáctileté dcery Ann, kterou uvedl jako spoluautorku. Publikaci ilustrovala Tana Tanko (vl. jménem Květa Drdová).

Deníkové záznamy

Urbanovi vtipnou formou dokumentují život českých puberťaček a puberťáků. Text je psán autentickou formou deníkových záznamů a je určen dívkám především ve věku 10–12 let. Ale neznamená to, že by se kniha nelíbila dospělému. Ten četbou Deníku malé blondýnky může jenom získat: za prvé se dokonale pobaví, za druhé se některými hláškami vrátí do svého dospívání (nebyli jsme jiní!) a za třetí, pokud má doma typickou pubertální dívku, může ji trochu pochopit a porozumět jí.

Hlavní hrdinka Deníku malé blondýnky

Hlavní postavou je Šárka Kopecká (blonďatá 12letá holka), která bydlí se svojí mámou v paneláku. Je to typická puberťačka. Máma jí leze dost často na nervy se svými středověkými názory, v lecčems si nerozumí (generační střet), ale máma se prostě musí poslouchat. Nejvíce času by Šárka trávila s kamarádkami, na facebooku nebo by se jen tak poflakovala. Rodiče se rozvedli, což jí vůbec nevadí. Skoro všichni rodiče jejích spolužáků jsou rozvedení a ti, co nejsou, jsou prostě out. Táta si ji bere na víkendy domů a oznamuje, že se svojí novou ženou čekají novou holčičku Aničku, takže teď už nehrozí, že by se máma s tátou dali zase dohromady. Máma si také našla nového muže Mirka (který se živí jako klaun v obchodním domě), Šárka si na něj zvyká. Doma mají ještě psa Barýška. Dále je navštěvuje její děda Pepa, kterému říkají Komenskej (učitel v důchodu) a babička Emilka (přezdívají jí slevová babička, protože vymetá obchody a hledá slevy), z tátovy strany se s nimi stýká i babička Boženka (babička Kronikářka), která miluje katastrofy, neštěstí a pohromy. Prostě taková normální rodinka.

Jiří Urba, Ann Urbanová: Deník malé blondýnky 2
Jiří Urba, Ann Urbanová: Deník malé blondýnky 2

Šárka dost často používá zkratky, které jsou v dnešní době součástí života mladých lidí - např. VIP dárky (velmi idiotský pitomosti), VD (védéčko neboli vopožděná debža), D (déčkař neboli dospělý). Někdy ráda zdlouhavě vysvětluje a v bodech vypisuje všechny varianty, jindy výklad zkrátí na minimum. Občas se projeví jako naprostý ignorant, ale to je také běžné u adolescentů, kteří používají věty a slova, kterým za mák nerozumí, ale o kterých mají pocit, že je posouvají směrem k dospělosti. Dále jsou zde uvedeny věci ze současné doby (ať už z bulváru, moderní technologie apod.), které utváří vnímání puberťáků a které je formují (chtěla by být bohatá jako Paris Hilton, chtěla by dostat k Vánocům iPhone apod.).

Kniha na rozdíl např. od Deníku malého poseroutky vypadá opravdu jako deník. Je napsána hůlkovým písmem na kostkovaném papíře. Styl vyprávění odpovídá 12leté holce, která používá obecnou češtinu, nespisovné koncovky, studentskou mluvu (čédina/čeština) apod.

Jak jsem již řekla, Deníky malé blondýnky jsou humornou sondou do života puberťáků a rozhodně stojí za to si je přečíst.

Kde koupit a za kolik?
Aktuální cena na Kosmas.cz.

red | 02. 03. 2014
Štítky: