Figurky Zelfs jsou u dětí populární stejně jako kdysi Trolls

Nedávno mi dcera zase jednou připomněla, že televize je dobrá pouze k tomu, aby díky svým reklamám z rodičů tahala peníze. Vždy když malá dcera zhlédne (ještěže se dívá jen občas) v televizi reklamu na jakoukoli hračku pro holky, natolik je tou hračkou okouzlena, že pak několik týdnů (při mé a manželově větší odolnosti i měsíců) nám nezapomíná připomínat, že by chtěla koupit to, co tam vidí. Momentálně u nás vítězí figurky Zelfs.

1/5Zelfs hrací set houbička

Zelfs hrací set houbička

za 299 Kč na Bambule.cz
Hrací domeček pro skřítky Zelfi. Pro děti od 5 let.
Výrobce (značka): EP Line
2/5Zelfs houbička

Zelfs houbička

za 59 Kč na Hračky 4kids.cz
Zelfs Houbička Houbička , která je neprůhledná a v jejím nitru se skrývá vždy jeden Zelfík. Holky a kluci si mohou nasbírat do sbírky až 36 těchto Zelfíků v houbě. Narazit mohou i na vzácného Zelfa Pharaoha. Do houbiček nejde vidět, tudíž obsah je vždy překvapením, nelze specifikovat dopředu výběr. Kupte Vašemu dítku dalšího do sbírky Zelfíků, tentokrát jako další překvápko v houbě! Vhodné pro děti od 5 let Materiál: plast Výška houbičky: 6 cm
Výrobce (značka): EP Line
3/5Zelfs ii. sada - dandy lion

Zelfs ii. sada - dandy lion

za 199 Kč na Hračky 4kids.cz
Zelfs II. Dandy Lion Zardenie je kouzelná země, kterou obývají skřítci Zelfové. Každý Zelf má své jméno, zlváštní schopnosti s vlastnosti. Objevujte svět Zelfů a posbírejte je všechny. Tentokrát si Zelfové vyrazili na maškarní. Každý má speciální karnevalový kostým. V balení naleznete figurku Zelfa vysokou 10,5 cm (bez vlasů), hřebínek, 2 sponky do vlasů, 3 elastické gumičky a letáček. Vhodné pro děti od 5 let.
Výrobce (značka): EP Line
4/5Zelfs iv. sada so-anne

Zelfs iv. sada so-anne

za 199 Kč na Hračky 4kids.cz
Zelfs IV. sada So-anne Zelfové, záhadní skřítkové jdou spatřit za přítmí, v nenápadných zákoutích zahrady Zardenie, kde vylézají ze svých úkrytů. Každý z těchto skřítků má svoje jméno a zvláštní schopnost. Každý ze skřítků má zajímavě zabarvené a tvarované vlasy, které potvrzují jeho jedinečnost a patří k jeho příběhu. Svět skřítků můžete přenést i k Vám domů, když si vyberete jednoho, či více velkých Zelfíků z nabídky 9 kusů čtvrté série.  Obsah balení: figurka Zelfa hřeben a dvě sponky letáček Nechejte dětem objevit  Zelfíka v koutku jejich pokojíku! Vhodné pro děti od 5 let Materiál: plast Výška(bez vlasů): 10,5 cm
Výrobce (značka): EP Line
5/5Zelfs hrací sada

Zelfs hrací sada

za 399 Kč na Hračky 4kids.cz
EP Line Zelfs hrací sada Z elfí hrací sada rozšiřuje dětem možnost hry s těmito bláznivými skřítky a vybízí je k tvorbě nových účesů. Zelfové, záhadní skřítkové jdou spatřit za přítmí, v nenápadných zákoutích zahrady Zardenie, kde vylézají ze svých úkrytů. Každý z těchto skřítků má svoje jméno a zvláštní schopnost. Každý ze skřítků má zajímavě zabarvené a tvarované vlasy, které potvrzují jeho jedinečnost a patří k jeho příběhu. Další figurky těchto Zelfíků si můžete vybrat v dalších samostatných produktech naší nabídky. Obsah balení: figurka 6,5 cm vysoká, měřeno bez vlasů hrací sada, náhrdelník, 2 sponky do vlasů hřeben, klips do vlasů, prstýnek, letáček Kupte dětem Zelf hrací sadu! Vhodné pro děti od 5 let Materiál: plast
Výrobce (značka): EP Line

Barborka mě tak dlouho přemlouvala, až jsem se na reklamu podívala. Zelfové neboli Zelfs jsou figurky, které mi připomněly panenky Trollů. Ty u nás byly velmi populární začátkem 90. let. Pak o ně zájem opadl, dodnes je však mnoho lidí sbírá a shromažďuje. A dnes díky kreslenému filmu pro děti zažívají opětovný boom. A protože jejich podobnost je docela velká, zaměřila jsem se na tyto dva druhy figurek (panenek) podrobně.

Víte, co jsou Trollové a Zelfové zač?

Trolls i Zelfs jsou plastové figurky skřítků s různě barevnými a nepoddajnými vlasy, které jim trčí nahoru. Figurky jsou určené na hraní, česání a zdobení, stejně jako na výstavu či ke sbírání.

Zelfs od EP Line
Zelfs od EP Line

Společné rysy Trollů a Zelfů

  1. Zelfové i Trollové mají svá jména.
  2. Panenky jsou různě velké, od miniaturních velikostí až po nadměrné rozměry.
  3. Figurky mají různé vlastnosti a dovednosti, různou barvu vlasů, různý design.
  4. Cílem je sesbírat celé série.
Panenka Trolls
Panenka Trolls

Odlišné znaky Zelfů a Trollů

  1. Zelf je spíše podobný zvířatům – 2 špičaté uši, čumák, tlapky, ocas x Troll má podobu norského skřítka, který je podobný člověku – kulatý, rozplácnutý či baculatý nos, dvě ruce a nohy.
  2. Trollí panenka má skleněné, korálkovité oči x Zelf má na místě očí namalované dvě černé tečky.
  3. Zelf má třpytivou či jinak zvýrazněnou kůži a pokaždé jiné vytetované znamení a jiné vlastnosti. Hrací sady: Zelfs květináček, Zelfs Blistr, Zelfs s doplňky. Zelfové jsou novodobí miláčci dětí, výrobcem je EP Line, který je usadil do tajemné říše Zardinie, kde Zelfové žijí a kde vylézají ze svých nor po setmění x Troll má lidské vlastnosti (např. oblečení jako ženich a nevěsta, maminka s miminkem), vykonávají různá povolání, v České republice se panenky Trolls ocitly na vrcholu v 90. letech, ale jejich historie se začala psát už na konci 50. let.
1/13Troll SBĚRATELSKÝ SET MĚSTO assort

Troll SBĚRATELSKÝ SET MĚSTO assort

za 125 Kč na Mraky hraček.cz
Nasbírejte všechny nové kamarády Trolly, kteří bláznivě sportují, mají barevné vlasy se spoustou talentu! Každá figurka Trolla v kolekci má zcela unikátní vzhled a styl a prodává se s malým hřebenem, který můžete použít ke zkrocení úžasných loken panenky. Zboží je vyráběno ve více variantách. Varianty dodávany dle aktuální skladové dostupnosti.
Výrobce (značka): Hasbro
2/13TROLLS Malá postavička s extra dlouhými vlasy

TROLLS Malá postavička s extra dlouhými vlasy

za 228 Kč na Mraky hraček.cz
Malí trolíci s extra dlouhými vlásky o velikosti 13 cm, které můžeš česat a zaplétat, vybízí ke sbírání! Sesbírej si všechny své oblíbené hrdiny a postav si tak své malé městečko. Každý charakter má navíc na svých krásných vláskách vytištěné svoje znamínka. Věk: 4+ Varianty zboží: Branch-modrý,modré vlasy Poppy-růžová,růžové vlasy Tiny Smidge-žlutá,modré vlasy Cena je za 1 set. Rozměry balení: cca 23 x 18 x 5 cm
Výrobce (značka): Hasbro
3/13Trolls PŘEKVAPENÍ V PYTLÍKU

Trolls PŘEKVAPENÍ V PYTLÍKU

za 99 Kč na Mraky hraček.cz
Jste připraveni na trollí zábavu? Barevné mini figurky inspirované novým animovaným filmem od DreamWorks, Trolové jsou zábavnou novou hrou a skvělou sběratelskou kolekcí. Každá figurka s bláznivými vlasy se navíc prodává v neprůhledném sáčku, takže vždycky při otevírání máte překvapení a vzrušení. Přichází ve dvou vlnách s 12 jedinečnými postavičkami v každé vlně.
Výrobce (značka): Hasbro
4/13TROLLS Poppy s extra dlouhými svítícími vlasy

TROLLS Poppy s extra dlouhými svítícími vlasy

za 498 Kč na Mraky hraček.cz
Jsi připraven na pořádně dlouhé vlasy? Hlavní hrdinka oblíbeného filmu Trolls Poppy přichází s extrémně dlouhými vlasy, které se nemusí jen česat, zaplétat a svazovat, ale navíc svítí! Aktivuj světýlka v jejích vlastech.
Výrobce (značka): Hasbro
5/13Trolls bridget

Trolls bridget

za 599 Kč na Mall.cz
Tento divoký tról se jmenuje Bridget, je skoro 23 cm velká a miluje bruslení. Užijete si s ní spoustu zábavy při nekonečné jízdě. Každá jedinečná figurka v sérii se prodává s úžasnými doplňky na míru dle jejich individuální osobnosti!
Výrobce (značka): Hasbro
6/13Trolls Poppys stylin pod

Trolls Poppys stylin pod

za 468 Kč na Mraky hraček.cz
Tento hrací set Trolls obsahuje malou postavičku Trolls a jejich skromné ubytování, s kterým se dá užít ještě více zábavy. Balení obsahuje hřeben, zdrcadlo, lampu, doplňky do vlasů a další super Trollí doplňky bytečku.
Výrobce (značka): Hasbro
7/13Trolls Town Multipack 2 druhy

Trolls Town Multipack 2 druhy

za 278 Kč na Mraky hraček.cz
Trolls mini v balení se svými kamarády a hřebenem, díky kterému můžete svým trollům vytvářet neuvěřitelné účesy. Užijte si spoustu zábavy s novými postavičkami Trolls. Sada obsahuje 4 postavičky Trolů, sady se vyrábí ve 2 variantách. Cena je za 1 sadu. Věk: 4+ Varianty zboží: 1 se žlutým Trolem 2 s růžovým Trolem
Výrobce (značka): Hasbro
8/13TROLLS malí trolové 2 ks v sáčku

TROLLS malí trolové 2 ks v sáčku

za 187 Kč na Mraky hraček.cz
Každé závěsné balení obsahuje 1 pár Trollých charakterů spolu s unikátními nálepkami. Dostupných 6 párů, prodávají se samostatně.
Výrobce (značka): Hasbro
9/13Trolls poppy - párty

Trolls poppy - párty

za 321 Kč na Mall.cz
Sbírejte figurky malých divokých Trollu a užijte si s nimi spoustu zábavy. Trollí vlasy můžete česat a vytvářet neuvěřitelné účesy díky doplňkům prodávaným v balení. Vhodné pro děti od 4 let.
Výrobce (značka): Hasbro
10/13Trolls hrací set - filmová dvojčata

Trolls hrací set - filmová dvojčata

za 859 Kč na Mall.cz
Jste připraveni na trollí zábavu s barevnými figurkami inspirovanými animovaným filmem od DreamWorks? Děti si tento hrací set jistě zamilují a užijí si se dvěma parádnicemi spoustu zábavy. Budou jim česat dlouhé barevné vlásky a vytvářet různé účesy.
Výrobce (značka): Hasbro
11/13Trolls dj suki

Trolls dj suki

za 489 Kč na Mall.cz
Tento divoký tról se jmenuje Dýdžejka Suki, je skoro 23 cm velký a má super Trollí vlasy pro spoustu zábavy s česáním! Každá jedinečná figurka v sérii se prodává s trollím hřebenem a dalšími úžasnými doplňky na míru dle jejich individuální osobnosti!
Výrobce (značka): Hasbro
12/13- dobrodružná plavba za pokladem

- dobrodružná plavba za pokladem

za 489 Kč na Mraky hraček.cz
Nasbírejte všechny nové kamarády Trolly, kteří bláznivě sportují, mají barevné vlasy se spoustou talentu! Každá figurka Trolla v kolekci má zcela unikátní vzhled a styl a prodává se s malým hřebenem, který můžete použít ke zkrocení úžasných loken panenky. Zboží je vyráběno ve více variantách. Varianty dodávany dle aktuální skladové dostupnosti.
Výrobce (značka): Sylvanian Families
13/13Přívěšek trollové 10,5cm

Přívěšek trollové 10,5cm

za 240 Kč na Mall.cz
Nasbírejte všechny nové kamarády Trolly s barevnými vlasy a spoustou talentů! Všechny si můžete připnout na klíče, nebo batoh a vlasaté ozdoby si učesat dle potřeby.
Výrobce (značka): Teddies

Historie panenek Trolls

Troll panenka, také známá pod jménem Damova panenka nebo Trolls, je druh plastové panenky s vlasy vyčesávanými nahoru. Figurky Trollů byly vytvořeny v roce 1959 dánským dřevorubcem Thomasem Damem. Nejprve byly panenky vyráběny z plastu pod názvem Good Luck trolly. Panenky byly v roce 1960 ve Spojených státech považovány za poutavé a extravagantní hračky. Znovu se staly populární vždy na krátký čas v rozmezí let 1970–1990 a byly zkopírovány několika výrobci. Originální Damovy panenky byly oproti levnějším imitacím mnohem kvalitnější, vlasy měly vyrobeny z ovčí vlny a jejich oči byly vyrobeny ze skla. V průběhu roku 1990 bylo vytvořeno několik videoher a videí, jejichž hlavními hrdiny byli panenky Trolls. V roce 2003 společnost Dam obnovila svá autorská práva na výrobu Trollů a zastavila nelicencovanou výrobu. Toy Industry Association toho roku vydala seznam hraček století (100 nejpamátnějších a nejkreativnějších hraček 20. století), kam zařadila i panenku Troll. V roce 2005 byla značka modernizována pod názvem Trollz, ale to se u dětí ani sběratelů neujalo.

11. dubna 2013 DreamWorks Animation oznámila, že získala do svého vlastnictví práva a licenci na výrobu panenek trollů. Společnost DreamWorks Animation má velké plány s touto panenkou. Proto se stala výhradním celosvětovým držitelem licence, tedy s výjimkou Skandinávie, kde zůstává držitelem licence rodina Damů.

Petra Přečková | 28. 05. 2014, aktualizováno: 12. 11. 2019

Štítky: