Hračky Bob a Bobek

Hračky s motivy večerníčkových králíků z kloubokou
Do Pohádky.cz | 25. 10. 2012, aktualizováno: 16. 09. 2019

O pohádce Bob a Bobek

Kreslený seriál Bob a Bobek patří mezi nejoblíbenější české animované večerníčky. Bob s Bobkem jsou dva králíci, kteří žijí v klobouku kouzelníka, který se jmenuje Pokustón. Oba králíci mají originální nápady, které je ovšem často dostanou do potíží, jež jsou základem komické zápletky. Ačkoli většinou postavy ctí dobré mravy, není seriál v žádném případě moralizující, králíci dělají i neplechu a mají záporné vlastnosti. Pohádky s animovanými postavičkami Bobem a Bobkem mají podtitul Králíci z klobouku.

Tvůrci seriálu Bob a Bobek

Postavičky Boba a Bobka namaloval výtvarník Vladimír Jiránek. Hudbu k pohádce složil Petr Skoumal. Králíky Boba a Bobka skvěle namluvil a hlas postavičkám propůjčil herec Josef Dvořák. Režii měl nejčastěji na starosti Václav Bedřich.

Kreslený večerníček Bob a Bobek se začal natáčet v roce 1978. Tento pohádkový seriál má celkem osm sérií. První čtyři natočila Československá televize (respektive Krátký film Praha Studio bratři v triku). Zbývající čtyři cykly produkovaly Ateliéry Bonton ve Zlíně.

První epizoda z první série seriálu Bob a Bobek se jmenuje Na ulici. Jedná se tedy o úplně první díl, který byl kdy natočen. Málokdo asi tenkrát tušil, že se z této kreslené pohádky, která se vysílá už mnoho let jako večerníček, stane takový kult.

Bratři v triku

Studio Bratři v triku je filmové studio vyrábějící animované filmy, které spadá pod Krátký film Praha. Krátký film Praha je česká filmová produkční společnost, která se zaměřuje na naučné, dokumentární a animované filmy. Sídlí v Olomouci. Krátký film Praha vznikl v roce 1946.

Studio Bratři v triku se nesmazatelně zapsalo do dějin české animované pohádky tím, že vyrobilo nepřeberné množství pohádek a večerníčků.

Bob a Bobek - hlášky ze seriálu

Kdo by neznal úvodní formuli vypravěče Josefa Dvořáka: „To je prosím klobouk kouzelníka Pokustóna, a v něm bydlí dva králíci. Crrrr. Bob a Bobek. Jenže tomu se nikdy z vyhřátého klobouku nechce.“

Hláška, kterou občas používáme snad všichni a která naprosto zlidověla, zní:

„Vstávat a cvičit!"

Proslulá je ale celá úvodní scéna každého dílu, ve které tato hláška zazní. Scéna, když králíci ráno vstávají a vylézají, resp. nevylézají z klobouku:

„Vstávat a cvičit!“

„Ale proč?“ ptá se rozespalý Bobek.

„Protože je ráno!“

„Jenže já mám ještě noc,“ dupne si packou Bobek. Jenže Bob ho už tahá za uši z klobouku ven.

Kdo je Bob a který je Bobek?

Bob je ten větší králík. Je chytřejší a zaujímá často pozici rodiče. Bob je sice velmi chytrý a přičinlivý, ale zdaleka není tak šikovný a nápaditý jako menší Bobek.

Bobek je ten menší, bázlivější, ale zato je šikovný a nemá nouzi o nápady. Často vystupuje jakoby v roli dítěte.

Hračky Bob a Bobek

Každá úspěšná pohádka a každá oblíbená postavička, kterou děti znají z filmového plátna nebo televize, se často objeví v obchodech jako hračka pro děti. Jde o tzv. licenční hračky. Slavní králíci Bob a Bobek nemohou být výjimkou, vždyť kreslený seriál pro děti Bob a Bobek Králíci z klobouku zná každý z televize z pořadu Večerníček.

Hračky pro nejmenší

Kostky Kubus Pohádky 6ks
Kostky Kubus Pohádky 6ks…
za 129 Kč na Mraky hraček.cz
Ukázat na webu

Plyšové hračky

Mikro Hračky Bob 25cm A Bobek 20cm Plyšoví S Kloboukem
Mikro Hračky Bob 25cm A Bobek 20cm Plyšo…
za 499 Kč na Mall.cz
Ukázat na webu

Společenské hry

Dino Bob a Bobek Domino
Dino Bob a Bobek Domino…
za 119 Kč na Hračky 4kids.cz
Ukázat na webu

Na trhu můžeme najít postavičky Boba a Bobka v plyšové podobě nebo třeba figurky z pryže, existují také různé přívěsky na klíče, pomůcky pro děti do školy, nálepky, oblečení atd. My si dnes představíme několik hraček, které jsou inspirovány pohádkou Bob a Bobek Králíci z klobouku, a které zároveň něčím předčí ty ostatní.

Maňásci Bob a Bobek

Z Moravské Ústředny Brno pocházejí prstoví maňásci Bob a Bobek. Dítě si může králíka nasadit na prst a hrát prstové maňáskové divadlo. Výška figurky je cca 20 cm. Zpracování hračky je na dobré úrovni. Loutky přímo vybízejí zahrát si divadlo.

Plyšáci Bob a Bobek

Stejný výrobce jako u předchozí hračky (MÚ Brno) vyrábí i plyšáky králíků Boba a Bobka. Plyšové postavičky Bob a Bobek jsou vysoké cca 42 cm. Jsou hebounké, mírně vycpané, prostě tak akorát na mazlení.

Mluvící figurky Bob a Bobek

Moderní plyšové figurky králíku Bob a Bobek disponují elektronickou součástí, která zajišťuje, že králíci umí mluvit, samozřejmě česky. Po stisknutí knoflíku na břiše se ozve nezaměnitelný hlas vypravěče pohádky o Králících z klobouku Josefa Dvořáka. Bob začne odříkávat nezapomenutelnou hlášku: "Vstávat, vstávat a cvičit. Ale proč? Protože je ráno. Jenže já mám ještě noc."

Figurky Bob a Bobek i s kloboukem kouzelníka Pokustóna

A konečně ke stálicím mezi hračkami s tematikou králíků Boba a Bobka patří kouzelnické sady kouzelníka Pokustóna.

Hračka od Mikro Trading Králicí z klobouku Bob a Bobek obsahuje oba králíky a kouzelnický klobouk. Hračka je vyrobena z plastu. Plastový králík Bob měří 10,5 cm a menší Bobek má 9 cm. Jde tedy o menší figurky, tak akorát do dětské ručičky.

Figurky králíků z pohádky Bob a Bobek ocení každé dítě, které si zalíbilo tento animovaný seriál a ve kterém se například právě také zapálila vášeň pro kouzla. Až se vaše milovaná ratolest bude chtít naučit vytáhnout králíka z klobouku, nebudete muset spěchat do zverimexu pro živé zvířátko a zároveň doufat, že dítko to kouzlení neopustí stejně rychle, jako předchozí záliba.

Tak vstávat a kouzlit!

Knížky Bob a Bobek

Králíci z klobouku se dočkali mnoha knižních zpracování. Mnohé knihy o Bobu a Bobkovi pouze převyprávějí známé příběhy z Večerníčku. Najdou se mezi nimi ale i originální knížky, které téma zpracovávají svébytně. Na některé z nich se podívejte v nabídce jednotlivých knihkupectví. Například zde v eshopech:

O autorovi

Na přípravě tohoto článků se podílelo vícero autorů. Do konečné podoby převedl Lukáš Přeček.
Hračky Bob a Bobek
Hračky Bob a Bobek