Nechcete, aby se vaše dítě stalo knihomolem? Pomůže vám knížka

O knížce pro děti Kamil neumí lítat aneb Pohádka o špačkovi knihomolovi
Do Pohádky.cz | 13. 10. 2013, aktualizováno: 18. 09. 2019

Knížka s názvem Kamil neumí lítat aneb Pohádka o špačkovi knihomolovi je určena všem dětem, které se chtějí dozvědět, co se může stát, když místo hraní s kamarády venku budou raději zalezlé doma a budou si neustále číst. Publikace nabízí příběh o špačkovi, který se zcela pohrouží do čtení knih a nemyslí na to, co je pro něj životně důležité – naučit se létat, aby mohl na podzim odletět se svou rodinou, která čítá tři bratry, čtyři sestřičky a šedesát sedm tisíc čtyři sta třicet dva bratranců a sestřenic, do teplých krajin na jih.

Jennifer Berneová: Kamil neumí lítat aneb Pohádka o špačkovi knihomolovi
Jennifer Berneová: Kamil neumí lítat aneb Pohádka o špačkovi knihomolovi

Kamil neměl kvůli čtení čas učit se na hodinách létání létat a stále byl ponořený v knihách. Bratranci se Kamilovi posmívali: Kamil-knihy svačil, zoban křupan a knihomol. Kamilovi to přišlo líto, ale nic pro to, aby to změnil, neudělal. Přijde den odletu, rodina vzlétne a odletí a Kamil zůstává sám. Nakonec se pro něj sourozenci vrací, omotají ho šňůrami a vláčí ho s sebou do teplých krajů. Uprostřed cesty je přepadne hurikán, a protože Kamil ví, co to znamená, se sourozenci se ukryje v jeskyni. Tím je zachrání. Má takovou radost, že jim pomohl, že plácá křídly a najednou vzlétne.

Vtipná publikace, ale zároveň i poučná. Čtenář by měl dojít k poznání, že četba jakožto útěk do fantaskních světů či získávání velkého množství informací a vědomostí nenahradí reálný svět a kontakt s druhými. Znalosti jsou špačkovi k ničemu, když by měl zůstat sám. Až v kontaktu s druhými je dokáže uplatnit tak, aby mu k něčemu byly.

Text, který je určen dětem od 4 let, napsala Jennifer Berneová (překlad Kateřina Závadová), ilustroval jej Keith Bendis a vydalo jej nakladatelství Albatros Media a. s. v roce 2011.

O autorovi

Na přípravě tohoto článků se podílelo vícero autorů. Do konečné podoby převedl Lukáš Přeček.
Nechcete, aby se vaše dítě stalo knihomolem? Pomůže vám knížka
Nechcete, aby se vaše dítě stalo knihomolem? Pomůže vám knížka