Nejlepší knihy pro děti 2013

3 nejlepší dětské knihy vydané v roce 2013

Vybrat tři nejlepší dětské knihy, které u nás v poslední době vyšly, není úkol snadný. Navíc jde o zodpovědnou práci. Upřednostnění několika málo titulů před ostatními znamená dát čtenářům doporučení, které knihy by si měli koupit a přečíst. Proto je takový výběr potřeba dobře promyslit a zvážit – nebo jednoduše nechat na odbornících. Jelikož není v mé moci přečíst si všechny knihy pro děti, které za poslední rok vyšly, nebo se s nimi alespoň blíže seznámit, zvolil jsem variantu číslo dvě. Podíval jsem se na knihy, které doporučují lidi, takříkajíc z oboru.

Nejlepší knihy pro děti 2013
Nejlepší knihy pro děti 2013

Za dva dny (24. dubna) budou vyhlášeny výsledky literární soutěže Magnesia Litera 2013. Na literární cenu Magnesia Litera jsou každoročně nominovány ty nejlepší knihy, které u nás v posledním roce vyšly. Magnesia Litera má za cíl popularizovat literaturu, knihy a čtení vůbec, proto bývají často oceňovány knihy, které sklidily úspěch u odborné kritiky, ale stejně tak i u čtenářů.

Jednou z kategorií této literární ceny jsou také dětské knihy. A právě knihy pro děti, které byly nominované na ocenění Magnesia Litera, vám hodlám krátce představit.

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Pavel Čech

Kniha výtvarníka a ilustrátora Pavla Čecha Velké dobrodružství Pepíka Střechy osloví svými krásnými ilustracemi a kouzelným příběhem.

Školák Pepík se dveřmi do staré zahrady vydává na nevšední dobrodružství. Vstupuje do imaginárního světa na fantaskní ostrov a vtahuje malého (i velkého) čtenáře s sebou do svého neobyčejného světa. Kniha má přes 200 stran formátu A4, které jsou plné krásných obrázků.

Knihu vydalo Argo v roce 2012.

Mrakodrapy

Marka Míková

Marka Míková je autorka pro děti. Její knihy byly jíž dříve nominovány na cenu Magnesia Litera. Za knihu Knihafoss dokonce získala Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti a mládež.

Nová kniha s názvem Mrakodrapy se skládá ze tří pohádkových příběhů, které jsou inspirovány autorčiným pobytem v USA. „Typické americké mrakodrapy jsou v jejím podání fascinujícím světem, kouzelnou zemí, v níž se nikdy nenudíte, kde vše je možné, kde najdete peklo i nebe, krásu i ošklivost, zlo i dobro.

Jak je pro autorku charakteristické, také v těchto nových textech srší nápady, fantazií a humorem, její jazyk je hravý, neučesaný, rytmický a dynamický.“

Knížku vydal Petrkov.

Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Jiří Dvořák

Autor leporel a dětských knížek a zároveň přírodovědec Jiří Dvořák spolu s ilustrátorkou Alžbětou Skálovou vytvořili knihu, která zábavnou formou dává dětem odpovědi na otázky, které se týkají přírody a zejména rostlin. Např. proč cibule štípe do očí nebo proč kopřiva pálí. Knihu mohou využít nejen rodiče, aby odpověděli na všetečné otázky svých dětí, ale dokonce se dá použít i ve škole hodinách přírodovědy.

Kníhu vydalo nakladatelství Baobab v roce 2012.

Všechny tři knihy jsou velmi kvalitní a natolik zajímavé a originální, že není důležité, která z nich nakonec ocenění Magnesia Litera získá. Všechny totiž určitě patří do soudobého „zlatého fondu“ dětské knihovničky.

Aktualizováno: cenu Magnesia Litera pro dětskou knížku nakonec získala kniha Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Do Pohádky.cz | 22. 04. 2013, aktualizováno: 16. 12. 2019

Štítky: