Rošťák Bertík: Knížky nejen pro kluky od 6 let

Recenze série knížek pro kluky

Nedávno se mi do rukou dostala knížka o kulišárnách a nenapravitelných kouscích, které vyvádí rošťák Bertík. Bertík je kluk, který chodí do druhé třídy a který má takové zvyky, které se u ostatních nesetkají s velkou oblibou.

Knihu Rošťák Bertík: Uuuf! napsal Alan MacDonald, přeložila ji Květa Palowská, ilustroval David Roberts a vydala NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura v Plzni v roce 2012.

Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Uuuf!
Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Uuuf!

Knih o rošťáku Bertíkovi vyšlo už 8. Jsou to volná pokračování Bertíkových vylomenin. Pro přehlednost uvádím jejich výčet:

  1. knížka: Rošťák Bertík: Žížalyyy!
  2. knížka: Rošťák Bertík: Blechyyy!
  3. knížka: Rošťák Bertík: Krrrk!!
  4. knížka: Rošťák Bertík: Bláááto!
  5. knížka: Rošťák Bertík: Spoďáryyy!
  6. knížka: Rošťák Bertík: Uuuf!
  7. knížka: Rošťák Bertík: Holubyyy!
  8. knížka: Rošťák Bertík: Třaskavkyyy!

Publikace je určena čtenářům od 6 do 9 let a je psána vtipnou formou. Bertíkovy příběhy působí leckdy úsměvně, někdy legračně a jindy je vám malého chlapce líto. Je to zážitková a oddechová četba, která zpříjemní čtenářské chvilky nejen malým začínajícím čtenářům, ale i těm pokročilejším (a po pravdě i mě jakožto dospělého kniha velmi pobavila).

Kniha Uuuf! má tři kapitoly. První je nazvaná stejně jako celá kniha, tedy Uuuf! Ve městě se koná pouť, když se to Bertík dozví, chce tam jít, ale maminka ani tatínek na něj nemají čas. Přemluví svoji babičku a myslí si, že se jí tam ztratí a bude chodit po atrakcích sám. Jenže babička ho převeze, protože s sebou přivede svoji sousedku Sherry. Chodí s Bertíkem na ty nejodvážnější atrakce a Bertík doufá, že brzy odpadnou, nechce totiž, aby ho někdo ze školy zahlédl v doprovodu těch dvou. Ale co se Bertíkovi zdá až příliš, má pro dvě bábinky úplně opačný účinek, jako by se vrátily do dětských let a pouť si opravdu užívají. Zato Bertík má dost a odpadne jako první.

Druhá kapitola s názvem Prosííím! je o převleku, který si má Bertík přinést do školy na hodinu dějepisu. Má si vybrat nějaký dobový kostým, který by podtrhoval dřívější dobu. Maminka ho navklékla do námořnického úboru, ale Bertík si připadal jako holka. Rozhodl se tedy, že půjde za žebráka. Zašpinil si obličej, namaloval si boláky, když ho viděla maminka, málem zkolabovala, ale už se nedalo nic dělat, neměli víc času, a tak s ním musela takhle jít. Na hodině dějepisu to probíhalo jinak, než si to celou dobu představoval. Paní učitelka si přinesla rákosku a všichni museli být ticho, ti zlobiví navíc museli stát v rohu, takže Bertík celou hodinu prostál v rohu. Po vyučování si Bertíka vyzvedla maminka a šli do obchodu nakoupit, ale protože s sebou měli pejska ňafíka, musel s ním Bertík zůstat před obchodem. Sundal si čepici a lidi ho litovali a házeli mu peníze, protože si mysleli, že žebrá. On je při tom nechal. Najednou si ho všimla paní v kožichu a přivolala strážného, bylo jí chlapce líto. Jenže Bertík zbystřil, nechtěl se dostat do problému a tak utekl do obchodu i se svým pejskem. Tam porazil maminku i s košíkem. Ta byla tak překvapená, že ani nedokázala promluvit. Nakonec musela zaplatit škodu a paní v kožešině na ni chtěla zavolat sociálku, když se o své dítě nestará a nechá ho žebrat!

Třetí kapitola nazvaná Zadeeek! vypráví o pozvání tety Jenny a strýce Simona, které Bertík s celou svojí rodinou jel navštívit. Vůbec se tam netěšil, protože na něj čekalo roční batole Molly, která neustále vyžaduje Bertíkovu pozornost, pořád chce být s Bertíkem a on je z toho celý utahaný, neustále ho pusinkuje a pořád za ním leze. Ačkoli neumí ještě mluvit, naučí se slovo Zadek, aniž by se o to Bertík nějak zasloužil, a veškerá vina je na něj svedena, že to udělal schválně.

Trampoty rošťáka Bertíka se nám velmi líbí a už se spolu se svou holčičkou těšíme, až si přečteme další díl.

Rošťák Bertík: Holubyyy!

Sedmá kniha ze série knih o rošťáku Bertíkovi nazvaná Holubyyy!

Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Holubyyy!
Alan MacDonald: Rošťák Bertík: Holubyyy!

Opět jsme se se svou dcerou při čtení vydaly do Bertíkova světa plného kulišáren a nenapravitelných kousků. Bertík je kluk, který chodí do druhé třídy a který má takové zvyky a zlozvyky, které se u ostatních nesetkají s velkou oblibou. A aby se také setkaly, když jeho dalším zlozvykem je neustálé dloubání v nose a pojídání „holubůůů“... A o tom vypráví sedmá kniha ze série knih o rošťáku Bertíkovi.

Knihu Rošťák Bertík: Holubyyy! napsal Alan MacDonald, přeložila ji Květa Palowská, ilustroval David Roberts a vydala NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura v Plzni v roce 2013. Knih o rošťáku Bertíkovi vyšlo už 8, jejich výčet je v mé recenzi na předchozí díl Rošťák Bertík: Uuuf!

Publikace je určena čtenářům od 6 do 9 let a je psána vtipnou formou. Je to zážitková a oddechová četba, která zpříjemní čtenářské chvilky nejen malým začínajícím čtenářům, ale i těm pokročilejším (a po pravdě i mě jakožto dospělého kniha velmi pobavila).

Kniha Holubyyy! má stejně jako předchozí knihy z této série tři kapitoly: Holubyyy!, Nočnííík!, Čáááry máááry fuk!

1. kapitola: Holubyyy!

V první kapitole se chystá návštěva paní starostky a pro školu je to velká událost, budou u toho i média. Ve třídě se losuje o to, kdo paní starostku na škole uvítá. Los padá ke vší smůle na Bertíka. Paní učitelka jde do mdlob, Bertík neví, proč to má být on, když se nehlásil. Doma této novině nemohou uvěřit, nakonec jsou na syna hrdí, jenže vědí, co to u něj obnáší. Proto mu kladou na srdce, aby se přestal dloubat v nose a pojídat jeho obsah. Bertík jim to slíbí, ačkoli při každé příležitosti mu chce ruka skončit v inkriminovaném místě. Ve škole zažívá dril od paní učitelky, která na něj „hulákala povely: Nehrb se! Ruce z kapes! Přestaň huhňat – MLUV NAHLAS.“ (s. 27) Po týdenním nácviku si je Bertík jistý, že předat kytici paní starostce nebude zase až takový problém. Jenže když starostka přijede a všichni se soustředí na ni, Bertíka začne svědit v nose a tak se neovládne a vytáhne z nosu obsah, který mu zůstane přilepen na prstu. Když chce paní starostce podat ruku, ta si toho všimne a zeptá se, co to tam na tom prstu má. Bertík dělá jako že nic a holuba zblajzne – ale neuvědomí si, že ho zabírají fotoaparáty a kamery.

2. kapitola: Nočnííík!

V této vtipné kapitole se dozvídáme, jak třída vyrazí na školní výlet na zámek Rezivec, který je spíše než zámek starobylý dům obývaný již od 17. století. Děti se mají rozdělit do skupinek a budou vyplňovat kvíz. A protože Bertíkova skupina je se správnými odpověďmi až někde na konci a vítězí na celé čáře Bertíkův nepřítel Mikuláš, napadne ho, že když se dostanou do nějaké místnosti dříve než ostatní a ukryjí nějaký předmět, kterého se bude týkat další otázka, nikdo kromě Bertíkova týmu nepřijde na správnou odpověď. Schová si tedy pod bundu starodávný nočník. Jenže když přijde otázka, co je na něm vyobrazeno za motivy a on odpoví, že draci, paní učitelka mu oponuje, že mořské příšery. Když ji chce přesvědčit, vytáhne zpod bundy doličný předmět, a jak jde pomalu k paní učitelce, Mikuláš mu nastaví nohy a on přes ni upadne a nočník se rozbije. Nepřidají tomu ani Bertíkova slova, že „ještěže byl ten nočník tak starý“.

3. kapitola: Čáááry máááry fuk!

Bertík dostane od babičky kufřík s kouzelnickým náčiním a knihu triků. Zkouší kouzla a docela mu to jde a tak se rozhodne, že svého kamaráda Evžena promění v žížalu. Evžen a Darren si z něj vystřelí a on si myslí, že to opravdu dokázal. Jeho jediným úsilím nyní je, aby se mu žížala Evžen někam nezatoulala, maminka mu ji najde doma a vyhodí ji na zahradu, když tam Bertík přiběhne, zjistí, že na tom místě už jsou tři žížaly. Dumá nad tím, která z nich je Evžen. Nakonec se mu kluci přiznají, že si z něho udělali legraci, a všichni se smějí podařenému žertu.

U knihy jsme se s dcerou opravdu pobavily, jen mě tak napadlo, jestli to je zrovna příhodná kniha pro tříleté děti, které chtějí vyzkoušet ledasco? Dloubání v nose je disciplína, která mé dceři jde v tomto věku na jedničku, jen zatím nepřišla na to, že se obsah vyšťouraného nosu dá taky strčit do pusy :-)

Do Pohádky.cz | 27. 10. 2013, aktualizováno: 16. 12. 2019

Štítky: