Víte, v čem se liší panenky Barbie a panenky Monster High?

Srovnání panenek Barbie s panenkami Monster High.

Ačkoli jsou panenky Monster High na trhu už od roku 2010, v současné době nejen v České republice, ale po celém světě zažívají neskutečný boom. A tak jsem se rozhodla, že panenky Monster High porovnám s nejznámějšími a nejprodávanějšími panenkami Barbie, které poprvé spatřily světlo světa již v roce 1959 a které já osobně považuji za nesmrtelné.

Panenky Monster High

1/8Monster high straškouzelná kámoška cleo de nile

Monster high straškouzelná kámoška cleo de nile

za 559 Kč na Mall.cz
Série panenek Monster High Ghouls Garden je novinkou pro rok 2017. Panenky jsou inspirovány přírodou a zahradami.
Výrobce (značka): Mattel
2/8Monster High Mořská Ghúlka Clawdeen Wolf

Monster High Mořská Ghúlka Clawdeen Wolf

za 719 Kč na Mall.cz
Panenka vytvořená na motivy Monster High Shriek Wrecked je prostě poklad! Vyber si Clawdeen Wolf, oblečenou v námořnickém stylu, který působí zatraceně dobře! Navíc má úžasnou kabelku, ve které ukrývá vše, co potřebuje na moři.
Výrobce (značka): Mattel
3/8Monster High Dance the Fright Away transformující Frankie Stein

Monster High Dance the Fright Away transformující Frankie Stein

za 779 Kč na Mall.cz
Vítej v Moster High! Hrdinky tohoto seriálu jdou znovu do školy a školní rok začínají maškarním bálem! Všechny jsou připraveny oslnit a vyděsit s pomocí masek a škrabošek! Frankie Steinová, dcera Frankensteina, si vzala rovnou několik škrabošek!
Výrobce (značka): Mattel
4/8Monster high straškouzelná kámoška twyla

Monster high straškouzelná kámoška twyla

za 699 Kč na Mall.cz
Série panenek Monster High Ghouls Garden je novinkou pro rok 2017. Panenky jsou inspirovány přírodou a zahradami.
Výrobce (značka): Mattel
5/8Monster High DOPLŇKY

Monster High DOPLŇKY

za 109 Kč na Mraky hraček.cz
Fanynky Monster High se dočkaly - jsou tu pro jejich monsterky připraveny nejrůznější doplňky, kterými mohou obohatit jejich účes, anebo outfit.
Výrobce (značka): Mattel
6/8Monster High Freak Du Chic Honey

Monster High Freak Du Chic Honey

za 859 Kč na Mall.cz
Příšerky z Monster High dobře vědí jak využít své strašidelné schopnosti! Využijí je k zastrašení ostatních v boji o záchranu školního plesu. Poslední monstrózní zábava se tak promění v obrovský mejdan, do kterého se nakonec zapojí úplně všichni!
Výrobce (značka): Mattel
7/8Monster High Přívěšek na klíče

Monster High Přívěšek na klíče

za 89 Kč na Mraky hraček.cz
Přívěšek na klíče Monster High se stane originálním doplňkem nejen vašich klíčů. Přívěšek je ozdoben obrázkem panenky Monster High a dokonce v sobě ukrývá i zrcátko.
Výrobce (značka): Mattel
8/8Monster high straškouzelná treesa

Monster high straškouzelná treesa

za 909 Kč na Mall.cz
Téměř 37 cm vysoká panenka Monster High Garden Ghouls Treesa Thornwillow opravdu roste! Rozrůstá se jako skutečný strom. Kmen stromu, který pokrývá panenčiny nohy, můžeš nechat rozrůst do prostoru nebo panenku můžeš vyndat a hrát si s ní samostatně.
Výrobce (značka): Mattel

Podívejte se také na ostatní panenky Monster High.

Společné prvky Barbie a Monster High

Než se pustím do výčtu těch hlavních rozdílů, kterými se od sebe tyto panenky odlišují (rok vzniku jsem již uvedla), musím zmínit i jejich společné rysy, kterými jsou především velká obliba a popularita. Po těchto panenkách šílejí tisíce holek, dívek, slečen, teenagerek, které preferují a vyžadují obrázek svého dívčího vzoru na každé věci či kousku oblečení (ať už jsou to boty, oblečení, školní věci – aktovka, penál, sáček na přezůvky, kelímek na tužky, desky na sešity a další), které užívají či nosí.

Panenky Barbie

1/8Barbie stacie snídaňový set

Barbie stacie snídaňový set

za 669 Kč na Mall.cz
Snídaně je nejdůležitější jídlo dne a díky panence Stacie a jejímu snídaňovému setu už ji nikdy nezmeškáš. V setu na tebe čeká kuchyňský pult, servírovací nástroje, vaflovač a výrobník šlehačky. Oba přístroje navíc opravdu fungují!
Výrobce (značka): Mattel
2/8Barbie Doktorská sada s oblečkem

Barbie Doktorská sada s oblečkem

za 699 Kč na Mall.cz
Tato sada umožní malým studentům medicíny seznámit se se základními nástroji, které lékaři používají. Hraní si na lékaře je skvělý způsob, jak se vaše dítě naučí pomáhat druhým. Lékařské nástroje jsou napodobeniny skutečných zdravotnických nástrojů.
Výrobce (značka): Mattel
3/8Barbie DLOUHOVLÁSKA S HŘEBENEM

Barbie DLOUHOVLÁSKA S HŘEBENEM

za 249 Kč na Mraky hraček.cz
Barbie DLOUHOVLÁSKA S HŘEBENEM
Výrobce (značka): Mattel
4/8Barbie kouzelná mořská víla fxt09

Barbie kouzelná mořská víla fxt09

za 299 Kč na Mall.cz
Nech se okouzlit mořskými vílami Barbie z Třpytivého, Duhového a Sladkého království Dreamtopie. Tyto mořské víly se pyšní překrásným pestrobarevným ocasem a ohebným pasem, díky kterému mohou svým ocasem skutečně pohybovat dopředu a dozadu!
Výrobce (značka): Mattel
5/8Barbie panenka 60. výročí černoška

Barbie panenka 60. výročí černoška

za 249 Kč na Hračky 4kids.cz
Panenka Barbie s tmavou pletí a dlouhými tmavými vlasy je postavou z kolekce k 60.výročí panenky Barbie. Modelka má na sobě šaty z pruhované černobílé látky, ve střihu odpovídající roku 1959. Funkčnost: postava má kloubové končetiny není ohebná v loktech a kolenou Obsah balení: panenka v šatech stříbrné boty na vysokém podpatku Kupte holčičkám panenku Barbie! Vhodné pro děti od 3 let Výška: 29 cm
Výrobce (značka): Mattel
6/8Barbie mořská panna zelená

Barbie mořská panna zelená

za 349 Kč na Mall.cz
V moři panuje podivuhodný rozruch! A mohou za to tyto nové snové mořské princezny! Oceány rozzářily jejich nádherně zdobená těla a každou vlnku, kudy proplouvají, opisují jejich krásné dlouhé vlasy s barevnými melíry. Poznáš, která je z duhového, která ze sladkého a která z drahokamového království?
Výrobce (značka): Mattel
7/8Barbie hvězdná kamarádka

Barbie hvězdná kamarádka

za 629 Kč na Mall.cz
Panenka Barbie Hvězdná galaktička a její hvězdný hoverboard jsou inspirovány vesmírným fantasy filmem Barbie VE HVĚZDÁCH! Její příběh se tedy odehrává mimo naši planetu! Připoj se k Barbie a jejím kamarádům a cestuj s nimi galaxií plnou třpytivých hvězd a barevných postav.
Výrobce (značka): Mattel
8/8Barbie Modelka

Barbie Modelka

za 258 Kč na Mraky hraček.cz
Barbie modelka Každá panenka Barbie Modelka má jiný vzhled a svůj osobitý styl – některé se oblékají raději pohodlně, jiné volí bohémskou variantu. Veškeré jejich oblečky jsou ale bez rozdílu inspirované těmi nejnovějšími módními trendy. S nepřeberným množstvím rozdílných stylů, oblečků a doplňků se dětem nabízí nekonečně mnoho způsobů, jak ukázat svou fantazii a zahrát vlastní vymyšlený příběh. Balení obsahuje panenku Barbie Modelku oblečenou v módních oblečcích s doplňky. Panenka sama nedokáže stát. Boty dobře sedí panenkám s ohebnýma nebo plochýma nohama. Cena je za 1 ks. Věk: 3+ Varianty zboží: 58 šedorůžové šaty,blond 59 tyrkysová sukně,růžový top 60 světlemodré šaty,zrzka 65 růžová sukně,bruneta 68 barevné pruhované šaty,blond 76 šaty s proužky, hnědé vlasy 103 šaty s jednorožcem, hnědé vlasy 104 kostkovaná sukně, blond 106 květované šaty, černé vlasy 109 leopardí šaty, světlerůžové vlasy 110 stříbrné šaty LA59, černé vlasy 111 sukně s puntíky, blondýna 112 tričko, kraťasy, bruneta 113 kostkované šaty, blondýna
Výrobce (značka): Mattel

Podívejte se také na další panenky a doplňky Barbie.

Mattel

Hlavním společným jevem, který je spojuje, je jejich výrobce, kterým není nikdo jiný než americká firma Mattel.

Rozdíly mezi panenkami Barbie a Monster High

Pojďme se podívat na hlavní rozdíly těchto dvou panenek. Shrnula jsem je do osmi bodů.

1) Barbie je jen jedna panenka, která se jmenuje Barbie (Barbara) x panenek Monster High je přes 20 s různými jmény: Catty Noir, Scarah Screams, Twyla, Gigi Grant, Lagoona Blue, Nefera de Nile, Draculaura aj.

2) Co se týká fyziologie, Barbie má dokonalé tělesné proporce a křivky x Monster High se může pochlubit také pěknou postavou, nicméně hlavu má mnohem větší, hrudník propadlejší, nohy vychrtlejší

3) Barbie má dlouhé blonďaté vlasy x Monster High má jen výjimečně blonďaté vlasy, převažují barvy bílá, tmavá, růžová, černá, fialová, hnědá, vlasy jsou většinou melírované

4) Barbie má hezoučkou a milou tvář x Monster High jsou potomky příšer, upírů, bubáků, mořských nestvůr, Yetiho, Drákuly, Frankensteina aj., čemuž odpovídá i jejich vzhled – mrtvolná a bledá pleť, upíří zuby, stehy na obličeji

5) Barbie má pevně daný charakter, nijak neměnný, její přátele a její sny či zážitky známe až z knížek či filmů, které vznikly až po několika desítkách let po jejím uvedení na trh x příběhy Monster High se neustále vyvíjí, nejsou ukončené, charakteristika se rozšiřuje, příběh jednotlivých postav nabírá na velikosti, jsou to holky, co navštěvují Salemskou střední školu, je zde prostor pro vstřebání nových zážitků, zkušeností, postavy se dále rozvíjejí

6) Nejprve byla panenka Barbie, pak vznikaly filmy, knihy a časopisy s touto tematikou x u Monster High se to spustilo všechno najednou – panenky + seriál + dvd kolekce + knihy + časopisy

Na rozdíl od dřívějších uskutečněných plánů firma zvolila zcela odlišnou strategii. Pustila se do velkolepého projektu, který kromě uvedení panenek do obchodních řetězců zahrnoval spuštění oficiálních internetových stránek Monster High (zde najdeme profily jednotlivých panenek, interaktivní hry, krátké videoepizody), facebookových stránek, kde spolu mohou komunikovat fanoušci Monster High.

Mattel si uvědomoval, že je potřeba sáhnout k dobré marketingové strategii, aby se panenky mohly stát současnými dívčími vzory, a tak přišel s tím, že charaktery a příběhy panenek je třeba stále rozšiřovat a šířit mezi teenagerky. Uchýlil se proto k transmediálnímu vyprávění, které znamenalo trefu do černého (paralelně s uvedením toho všeho vznikal seriál, časopis, knihy). U přívrženců Monster High to vzbudilo velký ohlas a vlnu nadšení. Došlo k očekávané interakci a panenky se dostaly do povědomí veřejnosti. Každá správná holka musí mít svou panenku Monster High.

7) Barbie okouzlují spíše malé holčičky, dívky předškolního věku nebo prvňačky, druhačky základních škol x zatímco panenky Monster High se snaží zaujmout i dívky a slečny školou povinné (žákyně základních škol i studentky středních) díky tomu, že jsou naprostým protikladem k uhlazenosti a roztomilosti panenek Barbie. Panenky Monster High jsou středoškolačky – rebelky a svým vzezřením ani zdaleka nedosahují ideálu krásy, a to je přibližuje normálním holkám

8) Barbie jako dokonalost sama nemá žádné potíže, žádné trable ani nedostatky x Panenky Monster High se netají tím, že každá z nich trpí nějakým tím nedostatkem - Cleo de Nile, dcera mumie, se bojí tmy, Frankie Stein, dceři Frankensteina, občas prasknou stehy a upadne jí nějaká část těla, Clawdeen Wolf, dcera vlkodlaka, je zase děsně chlupatá a Draculaura, dcera Drákuly, nevidí svůj odraz v zrcadle, takže jí trvalo pár stovek let než dosáhla perfektního cviku v oblékání a líčení

Přínos panenek Barbie a Monster High

Obě tyto panenky mají svá pro a proti. Při bližším zkoumání objevíte, proč jsou tyto hračky tak vyhledávané a prodejně úspěšné. U panenky Barbie se jasně jedná o vzhled. Každá holka či dívka sní o tom, že by ráda vypadala jako panenka Barbie. U panenky Monster High, která občas vzhledově působí trochu odpudivě, považuji za přínosné především to, že se snaží dívkám ukázat, že každá holka má v životě nějaké to trápení nebo mindrák, s kterým je třeba se vyrovnat a je důležité přijmout a brát sebe takovou, jaká jsem.

doPohádky.cz | 14. 10. 2013, aktualizováno: 12. 11. 2019

Štítky: